» Terapeuta SI

Akademia Zmysłów – Terapia Sensoryczna

Świat zmysłów Twojego dziecka jest niczym orkiestra, w której każdy instrument musi być idealnie dostrojony, aby harmonijnie współgrać z innymi.

Terapia Integracji Sensorycznej (SI) to właśnie dostrajanie tych instrumentów, aby mogły one tworzyć piękną melodię codziennego życia.

Dlaczego dzieci powinny uczestniczyć w terapii sensorycznej?

Terapia sensoryczna jest kluczowa dla dzieci, ponieważ wspiera ich rozwój na wielu płaszczyznach. Pomaga im w:

• Rozwoju poznawczym – poprzez stymulację zmysłów, dzieci lepiej rozumieją świat wokół siebie.
  • Komunikacja – interakcje z różnorodnymi bodźcami uczą dzieci, jak wyrażać swoje potrzeby i reakcje.
  • Umiejętnościach społecznych – dzięki wspólnym zabawom, dzieci uczą się współpracy i budowania relacji z rówieśnikami.
  • Koordynacji i motoryce – aktywności fizyczne rozwijają sprawność i koordynację ruchową.

Samorozwój

Rozpoznawanie i kontrolowanie własnych reakcji na bodźce sensoryczne jest fundamentem dla zdrowego rozwoju emocjonalnego. Dzieci uczą się identyfikować, jak czują się w różnych sytuacjach i jak mogą uspokoić się samodzielnie, co jest niezbędne w zarządzaniu emocjami i zachowaniem.

Zdolności adaptacyjnych

Dostosowywanie się do nowych sytuacji i środowisk pozwala dzieciom na płynne przechodzenie między różnymi aktywnościami. Rozwijanie tych umiejętności pomaga w budowaniu pewności siebie i elastyczności w myśleniu, co jest kluczowe w szybko zmieniającym się świecie.

Rozwiązywania problemów

Interaktywne gry i zadania, które wymagają myślenia i planowania, uczą dzieci strategii radzenia sobie z wyzwaniami. Poprzez te aktywności, dzieci rozwijają kreatywność i zdolność do poszukiwania różnych rozwiązań, co jest cenne w nauce i codziennym życiu.

Jakie zabawy czekają na dzieci podczas terapii sensorycznej?

W ramach „Akademii Zmysłów” proponujemy następujące stacje sensoryczne:

• Wyspa smaków – gdzie dzieci mogą eksperymentować z różnymi smakami i teksturami jedzenia.
  • Ogród dotyku – z różnorodnymi materiałami do odkrywania, takimi jak gąbki, piórka, czy kamyki.
  • Studio ruchu – z torami przeszkód, które rozwijają zmysł równowagi i koordynację.
  • Teatr cieni: gdzie dzieci mogą tworzyć historie z wykorzystaniem cieni, rozwijając wyobraźnię i zdolności narracyjne.
  • Kącik relaksu – z miękkimi matami i poduszkami, gdzie dzieci mogą odpocząć i nauczyć się technik relaksacyjnych.

Każda z tych stacji jest zaprojektowana, aby w bezpieczny i zabawny sposób wspierać rozwój sensoryczny dzieci, jednocześnie oferując im radość z odkrywania i nauki.