EDUKACJA DALTOŃSKA
„Jeśli szanujemy dziecko i podążamy za jego możliwościami, to może ono zrobić więcej, niż od niego oczekujemy, a wszystko co dziecko potrafi – nauczycielowi zrobić nie wolno.”
Helen Parkhurst, motto edukacji daltońskiej
Znacie ten cytat? My go uwielbiamy ?
Założenia planu daltońskiego – odpowiedzialność, samodzielność , współpraca oraz refleksja tworzą podstawy życia społecznego. Indywidualizacja w procesie nauczania jest niezwykle ważna. Dzieci uczą się odpowiedzialności, którą będą musiały wykazać w dorosłym życiu. Natomiast dzięki samodzielnej pracy w przedszkolu odkrywają swojej możliwości, kształtują swoją samoocenę. Współpracując, uczą się, że nie z każdym muszą się przyjaźnić, ale z każdym powinny umieć współpracować. Dokonując refleksji swojej pracy wiedzą nad czym jeszcze powinni popracować. Samodzielne rozwiązywanie problemów przez dziecko jest ważne dla jego prawidłowego rozwoju. Indywidualizacja, samodzielność, kreatywność odpowiada na wyzwania współczesnego świata, w którym dorośli muszą sami troszczyć się o swoją edukację, karierę i rozwój.
Pracując na co dzień według koncepcji planu daltońskiego widzimy jak cudowny wpływ ma na nasze przedszkolne dzieci. Plan daltoński doskonale przygotowuje do samodzielnej pracy w szkole i powoduje, że dzieci nawzajem motywują się do indywidualnej pracy, a przy tym nabywają kolejnych umiejętności nie tylko poznawczych, ale także uczą się współpracy ze sobą, pomagając sobie wzajemnie. Rozwija się też u dzieci motywacja wewnętrzna oraz umiejętność aktywnego słuchania.
Proces dydaktyczno-wychowawczy w edukacji daltońskiej oparty jest na wizualizacji. Znajdujące się w sali kolorowe zdjęcia-obrazy, ilustracje, pozwalają dzieciom lepiej zrozumieć i zapamiętać zasady funkcjonowania w grupie. Dziecko nie potrzebuje pomocy podczas porządkowania sali, układania zabawek czy książek. W sali umieszczone mamy swego rodzaju instrukcje, które doskonale ułatwiają dziecku samodzielnie wykonać zadanie. Dzięki odpowiednio przygotowanym niestandardowym środkom dydaktycznym, organizacji przestrzeni, wydzieleniu miejsc, kącików do działań tematycznych i zgromadzeniu w nich odpowiednich materiałów dydaktycznych, dzieci mają ogromną szansę na swobodne podejmowanie samodzielnych działań.
Znacie koncepcję planu daltońskiego?
My jesteśmy na początku naszej przygody z planem daltońskim i ta koncepcja bardzo nam się podoba.